MgA. Kristian Vacek


Kristian Vacek je absolventem konzervatoře v Č. Budějovicích, studoval v Institutu Toivo Kuuly ve Finsku, kde absolvoval úspěšně dva z kurzů Akademie J. Sibelia. V letech 1996 až 1999 působil jako koncertní mistr v komorním orchestru T. Kuuly, se kterým vystupoval na různých koncertech a festivalech ve Finsku, Švédsku, Estonsku a na Faerských ostrovech. Vystupoval několikrát s orchestrem jako sólista, účastnil se mezinárodních soutěží H. Marteau a Beethovenův Hradec, hrál např. před finským prezidentem Martti Ahtisaarim, v letech 2004 – 2005 byl členem mládežnického Orchestru mladých Evropské unie, s nímž se zúčastnil evropského turné. V roce 2010 ukončil magisterské studium na HAMU v Praze, účinkuje v mnoha orchestrech. V roce 2009 vydal své první sólové album Symbiosis...

 

 

 

Olga Hráchová

http://www.arsiuvenum.com/data/images/thumb/2014/vtextu/47daaed0dc52ce8012b8c6404c181181.pngOlga Hráchová (*1968) pochází z jihočeské Volyně. Lásku k hudbě a houslím v ní vzbudila její první učitelka Jaroslava Staňková (dnes Ledková). Olga vystudovala plzeňskou konzervatoř, hrála v dívčím kvartetu Musica Puellarum či v orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Věnuje se také folkloru, byla členkou plzeňského souboru Jiskra, Ledecké dudácké muziky a Plzeňského MLSu. Působila jako vedoucí souboru Máječek, od r. 2004 vede s kolegou dětský folklorní soubor Plzeňáček, se kterým navštívila již řadu zemí Evropy, soubor též vydal dvě CD. V roce 2013 pak založila orchestr dětí a rodičů Vivat Familia.

Jako houslový pedagog začínala na ZUŠ Nýřany a od r. 2004 učí na ZUŠ B. Smetany v Plzni. Její žáci se v hojném počtu účastní různých celostátních i mezinárodních soutěží a přehlídek (soutěžní přehlídka Mládí a B. Martinů v Poličce, Plzenecké housličky, Mezinárodní houslová soutěž Mistra J. Muziky v Nové Pace, Houslová soutěž PhDr. J. Micky v Praze, Kocianova houslová soutěž v Ústí n. Orlicí, krajská a ústřední kola soutěží ZUŠ aj.) a přiváží si z nich krásná ocenění. Zatím největších úspěchů dosáhl Kryštof Kohout, který ve svých 14 letech například již třikrát vystoupil jako sólista s Plzeňskou filharmonií, získal 1. cenu v ústředním kole soutěže ZUŠ a třikrát 3. cenu na mezinárodní Kocianově houslové soutěži. Nyní studuje plzeňskou konzervatoř. Další z úspěšných žáků Anna Vodová studuje konzervatoř ve francouzském Belfortu. Někteří studenti Olgy Hráchové si opakovaně zahráli v orchestru se členy České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka.

Olga Hráchová se neustále vzdělává v houslové metodice, jezdí sama nebo se svými žáky k významným pedagogům na semináře, konzultace či kurzy. Ráda se věnuje zejména mladším houslistům, včetně těch nejmenších. Své žáky vede jak k sólové, tak ke komorní hře.

Na celostátní přehlídce Mládí a B. Martinů získala mimořádné ocenění poroty za pedagogické vedení a další rok diplom pro nejlepšího pedagoga.